Local sports results: 29.03.2019 – 30.03.2019

FOOTBALL

Huws Gray Alliance
Bangor City 4-3 Rhyl
(Bangor: Jacob Farleigh 14′, Robbie Parry 23’/62′ pen, Tom Reilly 34′)
Holyhead Hotspur 0-4 Airbus Broughton
Holyhead Hotspur are relegated
Holywell Town 1-2 Porthmadog
(Porthmadog: Sion Edwards 65′, Sion Parry 90+2′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Barmouth & Dyffryn 6-1 St Asaph City
(Barmouth: Paul Lewis 39′, Shane Jones 17’/42’/72’/80’/83′)
Bodedern Athletic 2-1 Greenfield
(Bodedern: Ryan Taylor 25′, Steven Whittaker 55′)
Llandyrnog United 1-2 Llangefni Town
(Llangefni: Kevin Lloyd 72’/87′ pen)
Llandudno Albion 3-0 Nantlle Vale
Llanberis 0-0 Llanrug United
Mynydd Llandegai 3-2 Llanrwst United
(Mynydd Llandegai: Craig Whelan 44′, Dylan Williams 48′, Caerwyn Roberts 51′)
Division Two
Aberffraw 2-1 Y Felinheli
(Aberffraw: Stephen Jenkins 9′, Richard Roberts 78′ – Y Felinheli: Iwan Owen 72′)
Holyhead Town 2-2 Gaerwen
(Holyhead Town: Jordan Murphy 68’/81′ – Gaerwen: Callum Williams 34’/90′)
Kinmel Bay 4-2 Pwllheli
(Pwllheli: Tom Mahoney 30′, Jake Jones 70′)
Pentraeth 3-1 Amwlch Town
(Pentraeth: Marquis Holland 12′, Dion Williams 70’/80′ – Amlwch: Tom Wyn Rowlands 31′)
Reserves Division
Llangefni Town 5-0 Llanrug United
(Llangefni: Aaron Rickard 36’/45’/87′, Steve Jones 52′, Sion Jones 78′)
Nantlle Vale 1-3 Conwy Borough
(Nantlle Vale: Gwion Jones 35′)
Porthmadog 13-0 Kinmel Bay
Pwllheli 1-0 Colwyn Bay
(Pwllheli: Stephen Topliss 60′)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bro Goronwy 6-2 Talysarn Celts
(Bro Goronwy: Jac Thomas 5’/16’/37′, Andy Williams 33′, Cole Whittle 81′, Callum Thomas 88′ – Talysarn Celts: Rhodri Jones 62′, Glyn Thomas 63′)
Llangoed 2-3 Mynydd Tigers
(Llangoed: Nick Williams 20′, Jay Finter 36′ – Mynydd Tigers: Ryan Rowlands 53′ pen, Kieran Bullock 65’/82′)

Gwynedd Meditel Cup semi final
Menai Bridge Tigers 4-2 Nefyn United
(Menai Bridge: Shaun Lock 44′, Dafydd Healy 46′, Dean Redmond 55’/86′ – Nefyn: Llion Jones 50′, Carl Jones 63′)
Menai Bridge Tigers will play Bro Goronwy in the final

Lucas Oil Megan Cup semi final
Bryngwran Bulls 2-3 Holyhead Hotspur Reserves (after extra time)
(Bryngwran: Jerome Sillence, Matthew Roberts – Holyhead Hotspur: Kris Dunne pen, Casey Gregg, Owain Roberts)
Holyhead Hotspur Reserves will play Pentraeth Reserves in the final

Lucas Oil Cup semi final
Arriva Bangor 0-2 Caergybi
(Caergybi: James Ryan 2)
Caergybi will play Holyhead Hotspur Reserves or Bryngwran Bulls in the final

RUGBY UNION

Principality Premiership
Bedwas 17-45 RGC

WRU Division One North
Bethesda 12-25 Bala
Caernarfon 40-22 Bro Ffestiniog
Llandudno 39-12 Pwllheli
WRU Division Two North
Bangor 27-17 Colwyn Bay
Dolgellau 62-0 Rhyl
WRU Division Three North
Holyhead 45-7 Rhosllanerchrugog
Llangefni 2nds 36-31 Flint
Pwllheli 2nds 91-0 Menai Bridge

Game On Women’s League
Welshpool 5-17 Llangefni

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice