Local sports results: 26.12.2019 – 28.12.2019

FOOTBALL

JD Cymru Premier
Caernarfon Town 1-2 Bala Town
Caernarfon: Jamie Breese 83′ – Bala: Chris Venables 56’/89′

JD Cymru North
Bangor City 1-0 Porthmadog
Bangor City: Emmanuel Agyemang 13′
Llangefni Town 1-2 Conwy Borough
Llangefni: Steffan Evans 4′

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanrug United 4-2 St Asaph City
Llanrug: Gavin Lloyd Jones 11′, OG 23′, Joni Sadler 38′, Alan Mark Owen 90′
Llanrwst United 5-1 Llanberis
Llanberis: Gethin Wakeham 3′
Mynydd Llandegai 2-3 Holyhead Hotspur
Mynydd Llandegai: Tomos Williams 66′, Matthew Smith 74′ pen – Holyhead Hotspur: Kenleigh Owen 23′, Alex Jones 24′, Asa Thomas 31′
Nantlle Vale 1-1 Blaenau Ffestiniog
Nantlle Vale: Aaron Thomas 40′ – Blaenau Ffestiniog: Joe Dukes 75′
Penrhyndeudraeth 1-0 Llandudno Albion
Penrhyndeudraeth: Carwyn Price 10′
Prestatayn Sports P-P Bodedern Athletic
Division Two
Aberffraw 1-1 Gaerwen
Aberffraw: Gary Boulton 14′ – Gaerwen: Shaun Monument 81′
Gwalchmai 3-3 Llandudno Amateurs
Gwalchmai: Mark Jones 10′, Marc Evans 30′, Bryn Roberts 67′
Llannefydd 1-1 Amlwch Town
Amlwch: Ryan Rowlands 7′
Penmaenmawr Phoenix 3-1 Barmouth & Dyffryn
Barmouth & Dyffryn: Bobby Griffiths 65′
Y Felinheli 7-1 Pentraeth
Y Felinheli: Ifan Emyr 3′, Rhys Parry 30′, Owain Roberts 32′, Carwyn Dafydd 37’/71′, Iwan Owen 52’/63′ – Pentraeth: Callum Roberts 69′
Reserves Division
Colwyn Bay P-P Nantlle Vale
Llanberis P-P Bangor City
Porthmadog 2-3 Denbigh Town
Porthmadog: Arwyn Jones 50′, Cameron Jones 81′
Pwllheli 4-1 Llangefni Town
Pwllheli: Steffan Toplis 11’/72′, Owain Paramore 45′, Rhys Williams 90′ – Llangefni: Will Hughes 90′
St Asaph City 2-2 Llanrug United
Llanrug: Robin Thomas 12’/72′

Adra Gwynedd League
Nefyn United 4-0 Menai Bridge Tigers
Nefyn: Steve Jones 20′, Carl Jones 62′, Llyr Pennant 65′, Tomos Llewelyn 70′
Llannerchymedd 0-9 Trearddur Bay Bulls
Trearddur Bay: Gwynfor Owen 25’/87′, Tom Verburg 37’/55′, Dylan Williams 49′, Justin Williams 52’/80′, Mark Hamblin 65′, George Hibbert 75′
Caergybi 1-1 Bro Goronwy
Caergybi: Josh Evans 10′ – Bro Goronwy: Ryan Jones 14′
Llangoed 2-1 Waunfawr
Llangoed: Dylan Williams 35′, Nick Williams 78′ – Waunfawr: Meurig Parry 9′

Lucas Oil Cup second round
Arriva Bangor P-P Mountain Rangers
Arriva Bangor unable to raise a team
Cefni FC 3-1 Holyhead Hotspur Reserves
Cefni: Marc Parry, Lee Lewis, Kyle Williams – Holyhead Hotspur: Mike Eddie
Cemaes Bay 9-1 Llanfairpwll
Cemaes Bay: Steven Whittaker 4, Luke McKittrick, Lewis Connor, Keenan Downey, Dylan Jones, Daniel Jones

Rawson Digital Elias Cup second round
Pentraeth Reserves 2-2 CPD Y Fali – after extra time, Pentraeth won 4-2 on penalties
Pentraeth: Kenny Williams, Luke Gardner – Y Fali: Luke Miles, Dan Manning

Benllech Car Boot Trophy
Llandegfan 1-5 Bodorgan
Llandegfan: Anthony Croft – Bodorgan: Sam Hallas 2, Luke Alloway 2, Danny Connelly

RUGBY UNION

WRU Division One North
Bro Ffestiniog 8-15 Bala
Dolgellau 21-36 COBRA
Llangefni 0-13 Bethesda
Pwllheli 26-8 Caernarfon
WRU Division Two North
Teirw Nant 22-12 Bangor
WRU Division Three North
Holyhead 25-0 Menai Bridge
Pwllheli 2nds 24-22 Llangefni 2nds

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice