Local sports results: 20.09.2019 – 21.09.2019

FOOTBALL

JD Cymru Premier
Aberystwyth Town 2-3 Caernarfon Town
Caernarfon: Noah Edwards 20′, Nathan Craig 34′ pen, Leo Smith 54′

JD Cymru North
Bangor City 2-3 Llandudno
Bangor City: Aldair Neto 33′, Emmanuel Akwa-Dei 67′
Flint Town United 7-0 Llangefni Town
Porthmadog 1-2 Prestatyn Town
Porthmadog: John Owen 52′ – red card for Dan Roberts

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Bodedern Athletic 1-0 Denbigh Town
Bodedern: Dean Redmond 35′ pen
Holyhead Hotspur 4-0 Blaenau Ffestiniog Amateurs
Holyhead Hotspur: Chris Jones 46′, Rob Llewellyn Jones 58′, Sam Ashworth 80′, Dan McGuinness 87′
Llanberis 0-0 Mynydd Llandegai
Llandudno Albion 2-1 Nantlle Vale
Nantlle Vale: Sion Williams 38′
Llanrug United 1-1 Prestatyn Sports
Llanrug: Kevin Lloyd 43′
Pennrhyndeudraeth 7-2 Llandyrnog United
Penrhyndeudraeth: Huw Quaeck 15’/90′, Iwan Thomas 26’/34′, Steven Jones 36’/45′, Jack Jones 86′ pen
Division Two
Aberffraw 3-1 Pentraeth
Aberffraw: Nathan Moore 3′ pen/78′, Stephen Jenkins 77′ – Pentraeth: Lewis Owen 45′
Amlwch Town 0-3 Barmouth and Dyffryn
Barmouth and Dyffryn: Billy Jones 58’/80′, Ben Fisher 66′
Gwalchmai 4-3 Llannefydd
Gwalchmai: Marc Lloyd Jones 60′, Gwion Thomas 88′, Corey Sinnott 90′, Marc Evans 93′ pen
Holyhead Town 6-0 Pwllheli
Holyhead Town: Asa Thomas 8′, Dale Murphy 31′, Marc Thomas 59′, Sion Thomas 64′, Gary Jo Owen 75’/81′
Penmaenmawr Phoenix 3-0 Gaerwen
Y Felinheli P-P Llandudno Junction (Junction unable to field a team)
Reserves Division
Kinmel Bay 0-2 Porthmadog
Porthmadog: So Nicholson Kempster 80′, Rhodri Jones 90′
Nantlle Vale 3-4 Colwyn Bay
Nantlle Vale: Iolo Hughes 9′, Huw Jones 75′, Iestyn Worth 87′
Prestatyn Town 2-2 Bangor City
Bangor City: Massimo de Maria 46′, Paul Cliff 73′
Pwllheli 2-1 Llanrwst United
Pwllheli: Mark Jones 16′, Lee Sampson 68′
St Asaph City 4-2 Llanberis
Llanberis: Kurt Hellfeld, Ben Jones

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd 2-3 Llanystumdwy
Bontnewydd: Josh Williams 52′, Morgan Roberts 90′ – Llanystumdwy: Guto Roberts 15′ pen, Mark Godfrey 33′, Louis Calvin 60′
Glantraeth P-P Llannerchymedd (no referee available)
Menai Bridge Tigers 3-1 Ogwen Tigers
Menai Bridge Tigers: Callum Davidson 22’/89′, Dave Baston 34′ – Ogwen Tigers: Thomas Eames 78′
Nefyn United 2-1 Llangoed
Nefyn: Steve Jones 44′, Dylan Sion Jones 57′ – Llangoed: Craig Jones 26′
Talysarn Celts 2-4 Bangor 1876
Talysarn Celts: Glyn Tomos 9′, Gerwyn Williams 75′ – Bangor 1876: Dylan Williams 31′, Les Davies 45′, Jamie Petrie 49′ pen/61′
Trearddur Bay Bulls P-P Caergybi (no referee available)
Waunfawr 2-0 Bro Goronwy
Waunfawr: Meurig Parry 30′, Dylan Hughes 45′

Lucas Oil Dargie Cup first round
Arriva Bangor 2-1 Bodorgan
Arriva Bangor: Dion Williams pen, Scott Hughes – Bodorgan: Luke Allaway
Llandegfan 1-10 Cemaes Bay
Llandegfan: Nathan Harris – Cemaes Bay: Andy Williams 5, Daniel Jones 2, Keenan Downey, Tam Morton, Chris Hughes
Pentraeth Reserves P-P Holyhead Hotspur Reserves (no referee available)

Lucas Oil Anglesey League
CPD Cefni 3-5 Llanfairpwll
Llanfairpwll: Elliott Jones 2, Callum Jones, Tom Zalot, Cai Evans
Mountain Rangers 11-0 Holyhead Town Reserves
Mountain Rangers: Sam Williams 4, Simon Kay 2, Rhys Wynne 2, Ian Pleming, David Carlos Jones, David Aaron Jones

RUGBY UNION

Indigo Group Premiership
Llandovery 29-20 RGC
RGC tries: Billy McBryde, Tom Hughes

WRU Plate first round
Bethesda v Dinbych – W/O to Bethesda
COBRA 7-38 Pwllheli
Dolgellau 18-20 Bro Ffestiniog
Llandudno 85-0 Caernarfon
Llangefni 0-46 Bala

WRU Plate first round
Welshpool 25-18 Bangor

WRU Division Three North
Holyhead 38-0 Flint
Holyhead tries: Gethin Rowlands 2, Patrick Evans, Tim Plevey, Owain Tudur Owen, Paddy Maguire (conversions: Ben Pritchard 4)
Pwllheli 2nds 0-40 Mold 2nds
Ruthin 2nds 65-3 Llangefni 2nds
Wrexham 2nds 46-20 Menai Bridge

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice