Local sports results: 20.02.2019 – 23.02.2019

FOOTBALL

Huws Gray Alliance
Denbigh Town 0-3 Porthmadog
(Porthmadog: Julian Williams 24’/46′, Iwan Lewis 67′)
Holyhead Hotspur 1-4 Guilsfield
(Holyhead: Mel McGuinness 63′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Barmouth & Dyffryn 1-2 Greenfield
(Barmouth: Shane Jones 30′)
Bodedern Athletic 3-0 Penrhyndeudraeth
(Bodedern: Aidan Clarke 50’/60′, Casey Boylan 68′)
Llandudno Junction 0-3 Llangefni Town
(Llangefni: Craig Roberts 20′, Liam Morris 35′, Alan Mark Owen 85′)
Llanrug United 2-6 Llandudno Albion
(Llanrug: Dylan Owen 33′ pen, Joni Sadler 47′)
Nantlle Vale 5-1 Mynydd Llandegai
(Nantlle Vale: Ashley Owen 20′, Rhys Williams 32′, Phil Warrington 55′, Aaron Davies-Thomas 68’/76′ – Mynydd Llandegai: Andrew Barker 80′)
Prestatyn Sports 3-1 Llanberis
(Llanberis: Nidian Huws 51′)
Division Two
Gaerwen 2-2 Llannefydd
(Gaerwen: Dylan Williams 50′, Andrew Wannop 71′)
Holyhead Town 2-6 Pentraeth
(Holyhead Town: Asa Thomas 18’/75′ – Pentraeth: Danny Connolly 5’/12′, Marquis Holland 30’/45′, Jack Walsh 60′, Owen Roberts 70′)
Penmaenmawr Phoenix 5-1 Amlwch Town
(Amlwch: Martin Byast 90′)
Pwllheli 3-1 Blaenau Ffestiniog
(Pwllheli: Jamie Banks 27’/49′, Mark Jones 73′ – Blaenau Ffestiniog: Bryn Humphries 88′)
Y Felinheli 5-1 Mochdre Sports
(Y Felinheli: Gruff John 15’/55’/62′ pen, Iwan Owen 27’/72′)
Reserves Division
Llandyrnog United 3-1 Pwllheli
(Pwllheli: Cai Huws 25′)
Llangefni Town 6-2 Kinmel Bay
(Llangefni: Keenan Latham 2, Leon Buckland 22, Aaron Rickards, OG)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd L-L Mynydd Tigers
Gwalchmai 2-1 Llangoed
(Gwalchmai: Cian Owen 59′, Gwion Thomas 84′ – Llangoed: Mitchell Jones 31′)

Bob Owen Memorial Shield semi finals (sponsored by Snowdonia Fire Protection)
Bro Goronwy 1-3 Nefyn United (after extra time)
(Bro Goronwy: Jamie Jones 108′ pen – Nefyn: Steve Jones 98′, Dylan Jones 114′, Lukas Baltovic 115′)
Menai Bridge Tigers 5-1 Talysarn Celts
(Menai Bridge: Dean Redmond 9’/71′, Sion Hogan 22′, Darren Gowans 60’/79′ – Talysarn Celts: Jac Jones 4′)

Lucas Oil Anglesey League
Caergybi 12-0 Llandgefan
(Caergybi: James Ryan 6, Ian Williams 5, Nathan Williams)
Pentraeth Reserves 1-7 Holyhead Hotspur Reserves
(Pentraeth: Matt Williams – Holyhead Hotspur: Dean Parry 3, Martin McClymont 3, Luke Roberts)
CPD Y Fali 2-1 Llanfairpwll
(Y Fali: Anton Parry 2 – Llanfairpwll: Cai Evans)

Benllech Car Boot Trophy second round
Holyhead Hotspur Reserves 1-2 Bryngwran Bulls
(Holyhead Hotspur: Kristian Dunne – Bryngwran: Craig Moore 2)

RUGBY UNION

Conwy Land Rover North Wales Cup quarter final
Bethesda 16-10 Caernarfon

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice