Local sports results: 18.01.2019 – 19.01.2019

FOOTBALL

Huws Gray Alliance
Holyhead Hotspur 1-4 Bangor City
(Holyhead: scorer unknown 55′ – Bangor: Alex Darlington 11′, Sam Jones 53′, Marc Williams 79′, Jacob Farleigh 86′)
Rhyl 2-1 Porthmadog
(Porthmadog: Julian Williams 65′)

Mawddach Challenge Cup second round
Holyhead Town 0-5 Mynydd Llandegai
(Mynydd Llandegai: Iwan Morris 5′, Liam Willighan 30’/87′, Damien Smith 76′, Andy Barker 80′)
Llangefni Town 0-0 Blaenau Ffestiniog – after extra time, Llangefni won 5-4 on penalties
Llanrug United 2-1 Kinmel Bay
(Llanrug: Dylan Owen 55′ pen, Ben Rowlands 89′)
Mochdre Sports 0-3 Bodedern Athletic
(Bodedern: Ricky Jones 5′, Keiron Downey 20′, OG 33′)
Pentraeth 5-5 Llannefydd – after extra time, Llannefydd won 3-1 on penalties
(Pentraeth: Marquis Holland 25’/38′, Iwan Williams 73′, Rhys Roberts 90+4’/110′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanberis 2-2 Nantlle Vale
(Llanberis: David Jones 6’/60′ – Nantlle Vale: Sion Williams 49′, Ashley Owen 80′)
Penrhyndeudraeth 4-1 Greenfield
(Penrhyndeudraeth: Meilir Williams 20′, Aaron Hughes 46′, Steve Jones 51’/81′)
Division Two
Aberffraw 2-2 Gaerwen
(Aberffraw: Gary Boulton 53’/63′ – Gaerwen: Connor Gordon 49′, Darren Lewthwaite 62′)
Llannerchymedd 3-2 Penmaenmawr Phoenix
(Llannerchymedd: Mark Jones 28’/53’/65′)
Pwllheli 5-1 Meliden
(Pwllheli: Ifan Gwilym 17′, Tomos Llewelyn 48′, Mark Jones 62′, Jake Jones 78′, Tom Mahoney 88′)
Y Felinheli 0-3 Glan Conwy
Reserves Division
Kinmel Bay 0-1 Pwllheli
(Pwllheli OG 24′)
Llandyrnog United 2-5 Llanberis
Llanrwst United 0-1 Llanrug United
(Llanrug: Brian Jones 67′)
Nantlle Vale 0-9 Denbigh Town
Prestatyn Town 3-3 Porthmadog
(Porthmadog: Dion Roberts 60’/75′, Rhys Hughes 66′)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Glantraeth 9-2 Bontnewydd
(Glantraeth: Andy Clarke 41’/55’/75’/78′, Rory Kelly 12’/65’/87′, Dylan Williams 37′, Dave Radin 83′ – Bontnewydd: Ian Pleming 71’/88′)
Llangoed 1-4 Bro Goronwy
(Llangoed: Carwyn Williams 89′ – Bro Goronwy: Callum Thomas 8′, Connor Jones 21′, Tom Wood 26′, Jamie Jones 58′)
Llanystumdwy 1-10 Menai Bridge Tigers
(Llanystumdwy: Darren Parry 80′ – Menai Bridge: Dafydd Healy 3’/32’/41′, Sion Hogan 23’/56’/62’/70′, Dave Baston 6’/58′, Shaun Lock 53′)
Mynydd Tigers 1-5 Waunfawr
(Mynydd Tigers: Kieron Bullock 54′ – Waunfawr: Guto Llewellyn 26’/52’/89′, Elis Povey 75′, Rhodri Owen 87′
Nefyn United 0-1 Gwalchmai
(Gwalchmai: Craig Evans 58′ pen)

Benllech Car Boot Trophy second round
Arriva Bangor 3-1 Cemaes Bay
(Arriva Bangor: Mark Williams 2, Daniel Camilleri – Cemaes Bay: Dan Rowlands)
Bodorgan 0-6 Caergybi
(Caergybi: James Ryan 3, Dewi Thomas, Ian Williams, Liam Williams)

Lucas Oil Anglesey League
Bryngwran Bulls 2-2 CPD Y Fali
(Bryngwran: Matthew Roberts, Matthew Reynolds – Y Fali: Anthony Parry, Andrew Bailey)
Cefni FC 4-0 Llandegfan
(Cefni: Gwion Williams, Connor Sweetham, Henry Caldicot, Ben Wright)

RUGBY UNION

Principality Premiership
RGC P-P Pontypridd

WRU Division One North
Bro Ffestiniog 5-51 Bala
Llangefni 9-21 Ruthin
Mold 11-32 Caernarfon
Pwllheli 20-12 Nant Conwy
WRU Division Two North
Newtown 40-7 Bangor
Welshpool 5-43 Dolgellau
WRU Division Three North
Menai Bridge 16-13 Holyhead
Pwllheli 2nds 48-5 Llangefni 2nds

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice