Local sports results: 11.05.2018 – 12.05.2018

Bryngwran Bulls – 2018 Dargie Cup winners

FOOTBALL

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanberis 2-1 Llandudno Albion
(Llanberis: Gwyn Jones 6’/18′)
Llanrug United 1-1 Greenfield
(Llanrug: Jonathan Sadler 52′)
Mynydd Llandegai 1-2 Barmouth and Dyffryn United
(Mynydd Llandegai: Alwyn Roberts 13′, Ieuan Brooks 80′ – Abermaw: Paul Lewis 58′)
Division Two
Aberffraw 5-1 Meliden
(Aberffraw: Nathan Moore 7’/69′, Gary Bolton 65′, Richard Roberts 69′, Kerion Rees 75′)
Bodedern Athletic 2-0 Blaenau Ffestiniog
(Bodedern: Stephen Whittaker 6’/18′)
Gaerwen 3-1 Pentraeth
(Gaerwen: Llion Jones 1′ pen, Paul Bryant 27′, Chris Bennett 46′ – Pentraeth: Dion Williams 83′)
Llanfairpwll 3-4 Mochdre Sports
(Llanfairpwll: Dan Ross 62′, Moses Yoak 66’/80′)
Y Felinheli 0-2 Llannefydd

Lock Stock Fireworks Challenge Cup semi final
Llangefni Town 0-2 Llandudno Junction
Llandudno Junction will play Llanberis in the final at Llanfairpwll on Friday 18th May

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Llanystumdwy 2-5 Bro Goronwy
(Llanystumdwy: Sion Parry 60′, Mark Godfrey 89′ – Bro Goronwy: Carwyn Williams 38′, Taylor Jones 44′, Jac Thomas 72’/81′, Chris Byast 90′)
Nefyn United 2-2 Llangoed and District
(Nefyn: Danny Roberts 15′, Mike Williams 55′ – Llangoed: Jay Vinter 20′, Llion Roberts 63′)
Talysarn Celts 1-4 Holyhead Town
(Talysarn Celts: Celt Owen 88′ – Holyhead Town: Asa Thomas 16’/67’/84′, Shaun Davies 79′)
Holyhead Town are champions

Dargie Cup final
Bryngwran Bulls 2-1 Mynydd Tigers (after extra time)
(Bryngwran: Harri Jones, Nathan Lewis – Mynydd Tigers: Wisdom James)

Kon X Anglesey League
Bodorgan 4-9 Valley Athletic
(Bodorgan: Luke Alloway 3, Osian Williams – Valley: Justin Williams 3, Konner Druce, Jordan Lees, Luke Miles, Marc Wilson, Nik Kontodius, Mark Hamblin)

RUGBY UNION

WRU Principality Premiership
RGC 43-36 Newport

WRU Division One North
Nant Conwy 71-26 Llangefni
Nant Conwy are champions

Conwy Land Rover Cup Final
Bala 15-29 Pwllheli

CRICKET

North Wales Cricket League
Premier Division
Pwllheli: 204-9 (50 overs) – top scorer: Swapnil Padmanand Kate (47)
Bangor: 205-4 (47.4 overs) – top scorer: David Winter (75), top wickettaker: Chris Dawson (3 for 54)
Bangor win by six wickets

Division One
Menai Bridge: 245-7 (50 overs) – top scorer: Gethin Roberts (69), top wickettakers: Dion Holden (3 for 12), Ashley Wood (3 for 45)
St Asaph: 124 all out (39.2 overs)
Menai Bridge win by 121 runs

Bethesda: 200 all out (45.4 overs) – top scorer: Nicholas Parry (58), top wickettakers: Richard Lee Williams (2 for 39), Sean Buchanan (2 for 44)
Mold: 201-5 (47 overs)
Mold win by five wickets

2nd XI Premier Division
Bangor: 144-8 (45 overs)
Gresford: 145-4 (40 overs)
Gresford win by two wickets

Menai Bridge: 76 all out (28.5 overs) – top scorer: Callum Andrews (34), top wickettaker: Callum Andrews (5 for 20)
Pontblyddyn: 80-6 (20.2 overs)
Pontblyddyn win by four wickets

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice