Local sports results: 04.05.2018 – 06.05.2018

FOOTBALL

Lock Stock Welsh Alliance
Division One

Barmouth & Dyffryn United 0-4 Penrhyndeudraeth
(Penrhyndeduraeth: Meilir Williams 27’/41′, Ben Jones 66′, Huw Quaeck 71′)
Nantlle Vale 2-1 Llandudno Albion
(Nantlle Vale: Rhys Williams 23′, Aaron Griffiths 71′)
St Asaph City 2-4 Llanrug United
(Llanrug: Allan Mark Owen 11’/48′, Luke Phillips 50′, Joni Sadler 78′)
Trearddur Bay United 0-3 Greenfield
Division Two
Blaenau Ffestiniog 6-2 Aberffraw
(Blaenau Ffestiniog: Gareth Roberts 35′, Iwan Jones 37′, Iwan Griffiths 39′, Keiron Ellis 52′, Andrew Roberts 65′, Iolo Thomas 69′ – Aberffraw: Nathan Moore 51’/67′)
Llannefydd 1-1 Amlwch Town
(Amlwch: Luke McGivern 20′)
Meliden 4-3 Y Felinheli
(Y Felinheli: Iwan Owen 6’/31’/88′)
Reserves Division
Llanberis 4-4 Llangefni Town
(Llangefni: Keenan Latham 2, Patrick Jones 2)

Take Stock Van Hire Cup semi finals
Bodedern Athletic 1-0 Prestatyn Sports
(Bodedern: Steven Whittaker 87′ pen)
Pentraeth 2-4 Mochdre Sports
(Pentraeth: Dion Williams 29′, Dylan Williams 90’+4)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Beaumaris Town 2-2 Menai Bridge Tigers
(Beaumaris: Robbie Jones 24′, Shaun Lock 58′ – Menai Bridge: Tom Parry 78′, Sam Roberts 89′)
Bro Goronwy 6-0 Bontnewydd
(Bro Goronwy: Jac Thomas 24’/86′, Taylor Jones 27′, Connor Jones 38′, Chris Byass 44′, Patrick Roberts 70′)
Gwalchmai 2-0 Nefyn United
(Gwalchmai: Corey Sinnott 20′ pen, Craig Evans 34′ pen)
Llangoed and District 3-1 Llanystumdwy
(Llangoed: Jay Finter 17’/26′, Kieran Owen 21′ – Llanystumdwy: Joe Soar 37′)
Talysarn Celts P-P Holyhead Town

Kon X Anglesey League
Bryngwran Bulls 6-1 Llangoed and District Reserves
(Bryngwran: James Ryan 2, Andrew Bailey, Matthew Roberts, Iolo Jones, Nathan Lewis)

Rowlands Tree Services Elias Cup final
Arriva Bangor 2-2 Bodorgan (after extra time, Arriva won on penalties)

JUNIOR FOOTBALL

Anglesey Youth and Junior Football League
Under 12s

Trearddur Bay Juniors 10-0 Menai Bridge Tigers
(Trearddur Bay: Huw Watkins 3, Ollie McEechern 2, Leon Trowell, Devendre Temple, Jamie Dean, Jack Cowhig, Gethin Robert
Under 14s
Amlwch Town Juniors 4-2 Llanfair Teigrod
(Amlwch: Aiden Gisbourne 2, Ben Aiden Thomas Hughes 2)
Llanfair Teirw 6-2 Llangefni Town Blues
(Llanfair: Cai Hughes 3, Dei Thomas, Dewi Jones, Osian Kiely)
Under 16s
CPD Llangefni 4-2 Cemaes Bay
(Llangefni: Jack Edwards 2, Ethan Jones, William Hughes)
Llangoed and District 4-2 CPD Amlwch
(Llangoed: Jay Finter, Cai Jones, Kieran Owen, Aaron Evans

Under 12s Jimmy Lawlor Memorial Shield semi finals
Amlwch Town Juniors 2-5 Holyhead Hotspur Peibio
(Holyhead Hotspur: AJ Ineson 3, Sion Thomas 2)
Llanfair Seintiau 3-3 Llangefni Llewod (after extra time, Llanfair won 3-1 on penalties)

RUGBY UNION

Principality Premiership
RGC 13-20 Merthyr

Conwy Land Rover Intermediate Plate Final
Bangor L-L Newtown

WRU Division One North
Llangefni 45-59 Pwllheli
Dolgellau 7-47 Llandudno
WRU Division Three North
Pwllheli 2nds P-P Mold 2nds

CRICKET
North Wales Cricket League
Premier Division

Menai Bridge: 243-9 (50 overs) – top scorer: Luke Jones (110), top wickettaker: Gerallt Roberts (4 for 30)
Bangor: 86 all out (37.4 overs) – top scorer: Gareth Edwards (27 not out), top wickettaker: Waleed Idrees (4 for 55)
Menai Bridge win by 157 runs

Denbigh: 125-9 (50 overs)
Pwllheli: 126-6 (39.5 overs) – top scorers: Chris Moore (30) / Morgan Murray-Williams (30), top wicketakers: S K Aslam (3 for 12), Sean Reilly (3 for 22)
Pwllheli win by four wickets

Division One
Conwy: 109 all out (43.3 overs)
Dolgellau: 103 all out (41 overs) – top scorer: Sion Francis (38), top wickettaker: James Bradbury-Willis (3 for 41)
Conwy win by six runs

Bethesda: 118 all out (39.1 overs) – top scorer: Nicholas Parry (51), top wickettaker: Matthew Harrington (3 for 19)
Pontblyddyn: 91 all out (42 overs)
Bethesda win by 27 runs

2nd XI Premier Division
Buckley: 151-6 (45 overs)
Bangor: 152-4 (36.5 overs) – top scorer: Saif Ijaz (56), top wickettaker: Aidan Kelly (3 for 19)
Bangor win by six wickets

2nd XI West Division
Bethesda: 33 all out (15.3 overs) – top scorer: Dewi Roberts (12)
St Asaph: 37-1 (7.3 overs)
St Asaph win by nine wickets

Llanrwst: 155-9 (37 overs)
Dolgellau: 156-6 (31.2 overs) – top scorer: Alex Yorke (34), top wickettaker: Iwan Parry (3 for 33)
Dolgellau win by four wickets

Llandudno: 163-7 (40 overs)
Pwllheli: 167-1 (38.5 overs) – top scorer: Neil Williams (79), top wickettaker: Kalim Al Baloshi (3 for 28)
Pwllheli win by nine wickets

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice