Local football results: 31.08.2019

JD Cymru North
Conwy Borough 4-0 Llangefni Town
Porthmadog 0-1 Bangor City
Bangor City: Emmanuel Agyemang 33′

JD Welsh Cup first qualifying round – North West
Aberffraw 3-1 Llandudno Junction
Aberffraw: Aaron Jones 32′, Daniel Morris 80′, Craig Owen 90′
Abermule 0-1 Barmouth and Dyffryn
Barmouth: Andrew Papirnyk 85′ pen
Amlwch Town 3-5 Holyhead Town
Amlwch: Ryan Rowlands 2’/25′, Chris Byast 73′ pen – Holyhead Town: Asa Thomas 19’/36′ pen/82′, Ryan Rees 47’/66′
Bangor 1876 4-1 Llandudno Athletic
Bangor 1876: Jamie Petrie 29′ pen, Cameron Barry 32′, Cian Williams 43′, Dylan Summers-Jones 82′
Bro Goronwy 4-5 Blaenau Ffestiniog Amateurs (after extra time)
Bro Goronwy: Ross Mark 2′, Jac Thomas 22’/45’/56′ – Blaenau Ffestiniog: Alun Hughes 3′, Sion Roberts 14′, Ceri Roberts 78’/115′, Iwan Jones 90′
Gaerwen 2-3 Llanrwst United
Gaerwen: Iwan Williams, Shaun Monument
Glan Conwy 8-2 Pentraeth
Pentraeth: Iwan Parry 53’/56′
Llannefydd 7-2 Gwalchmai
Gwalchmai: Mark Jones 48′, Corey Sinnott 50′
Mynydd Llandegai v Menai Bridge Tigers – w/o Mynydd Llandegai
Nefyn United 6-4 Llandudno Amateurs
Nefyn: Carl Jones 2, Dylan Sion Jones, Tomos Jones, Guto Roberts, Daniel Roberts

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanberis 1-3 Nantlle Vale
Llanberis: Owain Jones 2′ – Nantlle Vale: Aaron Thomas 35′, Aaron Hughes 72′, Cynan Davies 85′
Llanrug United 2-0 Greenfield
Llanrug: Jake Calley-Thomas 65′, Alan Mark Owen 90′
Penrhyndeudraeth 0-2 Denbigh Town
St Asaph City 2-0 Bodedern Athletic
Division Two
Y Felinheli 5-0 Pwllheli
Y Felinheli: Iwan Owen 19’/29’/83′, Rhys Parry 16′, Carwyn Dafydd 60′
Reserves Division
Nantlle Vale 2-2 St Asaph City
Nantlle Vale: Iestyn Worth 11’/41′
Pwllheli 2-2 Bangor City

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd 0-2 Bethesda Athletic
Bethesda Athletic: Andy Clarke 8’/63′
Ogwen Tigers 2-3 Trearddur Bay Bulls
Ogwen Tigers: Tomos Eames 36′, OG 76′ – Trearddur Bay: Dave Webb 54’/88′, Gwynfor Owen 63′
Glantraeth 3-5 Talysarn Celts
Glantraeth: Cian Evans 46’/85′, Aaron Rickards 90′ – Talysarn Celts: Jac Jones 22′, Rhodri Jones 45′, Gwyn Thomas 54′, Luke Baum 64’/71′
Llannerchymedd 2-7 Llanystumdwy
Llannerchymedd: Mark Jones 64′, Shaun Pritchard 75′ pen – Llanystumdwy: Mark Godfrey 3’/7’/31′, Darren Parry 10’/48’/62′, Iwan Lloyd 11′

Lucas Oil Anglesey League
Holyhead Town Reserves 3-4 Llanfairpwll
Llanfairpwll: Tom Zalot 2, Gareth Roberts, Gethin Williams
Pentraeth Reserves 2-1 CPD Y Fali
Pentraeth Reserves: Tom Jones – Y Fali: Owain Roberts, Tudur Williams

Rawson Digital Elias Cup first round
Cefni FC P-P Mountain Rangers

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice