Gibraltar 2019: Games Report – day one

Ynys Môn are yet to pick up their first Island Games medal of 2019 following the first day of competition in Gibraltar.

But among the highlights of the day, Ffion Roberts reached the final of the women’s 400m after winning her qualifier at Lathbury in a time of 58.6 seconds – the third fastest time in the heats.

Zach Price progressed to tomorrow’s semi-finals of the men’s 200m, finishing second in his heat (23.23 seconds) to qualify.

The women’s triathlon team – among the first athletes to compete at this year’s Games – finished just outside the medals in fourth place, pipped to the bronze by Shetland. The men’s team came ninth out of twelve.

And in the first shooting competition, Anglesey duo Stephen Hays and Dave Jones came sixth in the Olympic Skeet Team final.

Guernsey sit top of the medals table with eleven – including five gold, four silver and two bronze – ahead of the Isle of Man (three gold, a silver and six bronze) and the Estonian island of Saaremaa (three gold, a silver and a bronze)

Now, a full check of the day’s results involving Team Ynys Môn…

ATHLETICS

100m Women – Heat 2
7th) Amelia Hucks: 13.8 seconds – did not qualify
Heat 3
8th) Erin Maloney: 14.4 seconds – did not qualify

200m Men – Heat 2
8th) Cai Jones: 24.5 seconds – did not qualify
Heat 3
2nd) Zach Price: 23.3 seconds – qualified

400m Women – Heat 3
1st) Ffion Roberts: 58.8 seconds – qualified

Men’s High Jump final
14th) Ellis Jones: 1.65m

800m Men – Heat 1
7th) Shon Evans: 2:02.64 – did not qualify
Heat 3
6th) Cai Roberts: 2:01.17 – did not qualify

BADMINTON

Team Group D
Gibraltar 5-0 Ynys Môn
Faroe Islands 5-0 Ynys Môn
Shetland 4-1 Ynys Môn
Ynys Môn face Bermuda in the group semi finals tomorrow

CYCLING

Women’s Individual Town Criterium
19th) Tamara Walton-Evans
20th) Sally Rigg
23rd) Ceri Jones
24th) Anne Glover

Women’s Team Town Criterium
7th) Glover / Jones / Rigg / Walton-Evans

Men’s Individual Town Criterium
31st) Nicholas Owen
42nd) Robert Mansell

Men’s Team Town Criterium
10th) Owen / Mansell

SHOOTING

Automatic Ball Trap Team – Open final
10th) Iolo Edwards (35 points) / Alex Sainsbury (43 points) – team total: 78 points

Olympic Skeet Team – Open final
6th) Stephen Hays (54 points) / Dave Jones (59 points) – team total: 113 points

TEN PIN BOWLING

Men’s Singles
24th) Alun Jones – 741 points
26th) Steve Evans – 719 points
27th) Luke Evans – 612 points
28th) James Davey – 581 points

Women’s Singles
19th) Susan Jones – 704 points
22nd) Annetta Davey – 602 points
22nd) Susan Evans – 602 points
24th) Sharon Owens – 588 points

TENNIS

Men’s Team first round
Guernsey 2-1 Ynys Môn
Singles: David Parry (Môn) beat Thomas Turner 2-1, Pieter Robinson beat Sion Myers (Môn) 2-0
Doubles: Robinson / Turner beat Myers / Parry (Môn) 2-0

TRIATHLON

Men’s Individual final
29th) Alun Jones – 2:26.03 (swim: 30:39 / cycle: 1:11:36 / run: 41:07)
48th) Owain Llewellyn – 2:45:53 (swim: 38:47 / cycle: 1:20:17 / run: 43:51)
51st) Charles Butterfield – 3:07:03 (swim: 36:05 / cycle: 1:34:30 / run: 51:40)
52nd) Owain Hughes – 3:12:49 (swim: 35:43 / cycle: 1:37:19 / run: 56:25)
DNF) Philip Lynes (swim: 40:15)

Men’s Team final
9th) Butterfield / Hughes / Jones / Llewellyn / Lynes (8:18:59)

Women’s Individual final
21st) Sioned Taylor – 3:05:52 (swim: 37:36 / cycle: 1:36:14 / run: 47:55)
22nd) Ann Bunn – 3:07:46 (swim: 33:09 / cycle: 1:36:32 / run: 54:04)
24th) Fiona Sandom – 3:15:23 (swim: 39:09 / cycle: 1:37:17 / run: 54:45)
DNF) Claire Bidwell (swim: 48:16 / cycle: 1:35:36)

Men’s Team final
9th) Butterfield / Hughes / Jones / Llewellyn / Lynes (8:18:59)

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice