Local sports results: 06.03.2020 – 07.03.2020

FOOTBALL

JD Cymru Premier
Championship Conference
Caernarfon Town 3-1 Newtown
Caernarfon: Gareth Evans 57′ / 74′, Nathan Craig 84′

JD Cymru North
Bangor City 1-0 Ruthin Town
Bangor City: Emmanuel Agyemang 28′
Llangefni Town 0-3 Prestatyn Town
Porthmadog 1-3 Llanfair United
Porthmadog: Shaun Cavanagh 79′

FAW Trophy semi final
Holyhead Hotspur 1-1 Llandudno Albion – after extra time, Llandudno Albion win 4-3 on penalties
Holyhead Hotspur: Asa Thomas 3′

Lock Stock Cookson Cup semi final
Nantlle Vale 2-4 Denbigh Town
Nantlle Vale: Sion Wyn Williams 19′, Rhys Williams 83′
Denbigh Town will play Holyhead Hotspur in the final TBA

Mawddach Challenge Cup second round
Llandudno Junction 3-1 Barmouth & Dyffryn
Barmouth & Dyffryn: William Jones 89′
Third round
Glan Conwy 2-0 Bodedern Athletic

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanberis 1-2 Llandyrnog United
Llanberis: Gareth Edwards 50′
Greenfield 2-0 Llanrug United
Penrhyndeudraeth 3-2 Blaenau Ffestiniog
Penrhyndeudraeth: Tom Hughes 60′ pen / 85′, Liam Watson 78′ – Blaenau Ffestiniog: OG 77′, Meilir Williams 86′
St Asaph City 2-2 Mynydd Llandegai
Mynydd Llandegai: Osian Jones 67′ / 78′
Division Two
Aberffraw 1-2 Gwalchmai
Aberffraw: Gavin Roberts 90′ – Gwalchmai: Corey Sinnott 8’/75′
Pentraeth 2-0 Amlwch Town
Pentraeth: Gwyndaf Hughes 75′ pen, OG 87′
Pwllheli 2-2 Kinmel Bay
Pwllheli: Meical Williams 62′, Steffan Toplis 82′
Y Felinheli 2-2 Gaerwen
Y Felinheli: Dylan Jones 22′, Iwan Owen 38′ – Gaerwen: Chris Bennett 50′ / 78′
Reserves Division
Denbigh Town 2-0 Pwllheli
Llangefni Town P-P Penmaenmawr Phoenix – Penmaenmawr unable to raise a team
Llanrug United 4-0 Porthmadog
Llanrug: Sheldon Davies 44′, Jonathan Newell 61′ / 71′, Ben Owen 85′

North Wales Coast FA Junior Cup quarter finals
Abergele 4-3 Llangoed
Llangoed: Matty Owen 41′, Jamie Roberts 77′, Sam Gregson 82′
Llansannan 3-2 Trearddur Bay Bulls
Llysfaen 0-5 Bangor 1876
Bangor 1876: Dafydd Thomas 39′ / 58′, Alec Jones OG 71′, Jamie Petrie 85′, Shaun Lock 88′
Talysarn Celts 1-2 Menai Bridge Tigers
Menai Bridge: Dafydd Healy 45′, Dave Baston 53′

Semi final draw – ties to be played on Saturday 4th April
Bangor 1876 v Llansannan
Menai Bridge Tigers v Abergele

Adra Gwynedd League
Bethesda Athletic P-P Caergybi – Caergybi unable to raise a team
Bontnewydd 3-1 Glantraeth
Bontnewydd: Deion Hughes 38′ pen / 83′, Tomos Jones 83′ – Glantraeth: James Ryan 51′
Ogwen Tigers 2-1 Llannerchymedd
Ogwen Tigers: Reece Thompson 28′, Leon Owen 88′ – Llannerchymedd: Mark Jones 35′
Waunfawr 3-1 Nefyn United
Waunfawr: Osian Glyn 38′ pen, Adam Jones 45′, Shaun Roberts 90′ – Nefyn: Dylan Sion 65′ pen

Huws Gray Megan Cup second round
Pentraeth Reserves P-P Cemaes Bay
CPD Y Fali 4-2 Holyhead Town
Y Fali: Mike Williams 2, Dion Evans, Jack Peters – Holyhead Town: Charlie Diamond, Aidan Batsford

Unite the Union Dargie Cup semi final
Llanfairpwll 1-2 Holyhead Hotspur Reserves
Llanfairpwll: Jack Davies – Holyhead Hotspur: Mike Edwards, Cameron Eaton
Holyhead Hotspur Reserves will play Cemaes Bay in the final on Friday 27th March (7pm ko, Nantporth, Bangor)

Unite the Union Anglesey League
Cefni FC 3-0 Bodorgan
Cefni: Ben Wright 2, Nathan Lewis
Mountain Rangers 5-1 Arriva Bangor
Mountain Rangers: Kevin Lloyd 3, Aaron Hughes, Declan Williams – Arriva Bangor: Dylan Williams


RUGBY UNION

Indigo Group Premiership
Ebbw Vale 20-17 RGC

WRU Division Three North
Dinbych 2nds 10-52 Holyhead

Men’s friendly matches
Harlech 33-12 Bala 2nds
Llangollen 26-17 Porthmadog

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice