Local football results: 21.02.2020 – 23.02.2020

Of the games that went ahead…

JD Cymru Premier
Championship Conference
Barry Town United 1-1 Caernarfon Town
Caernarfon: Darren Thomas 67′

JD Cymru North
Llandudno 1-2 Llangefni Town
Llangefni: Iwan Jones 10′, Steven Jones 38′

Mawddach Challenge Cup second round
Gaerwen 0-1 Denbigh Town
Gwalchmai 2-0 Llanrug United
Gwalchmai: Marc Evans 19′ pen, Gareth Allman 57′
Holyhead Hotspur 3-1 Llanrwst United
Holyhead Hotspur: Kenleigh Owen 15’/83′, Alex Jones 48′
Llanberis 0-1 Kinmel Bay
Llannefydd 2-3 Aberffraw
Aberffraw: Gary Bolton 38′, Nathan Moore 44′ pen, Matt Reynolds 69′
Mynydd Llandegai 1-5 Greenfield
Mynydd Llandegai: Iwan Morris 54′

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Bodedern Athletic 0-2 Penrhyndeudraeth
Penrhyndeudraeth: Bryn Humphreys 40′, Tomos Hughes 86′
Nantlle Vale 4-1 Prestatyn Sports
Nantlle Vale: Rhys Alun Williams 30’/48’/87′, Gethin Thomas 43′
Reserves Division
Pwllheli 7-3 Kinmel Bay
Pwllheli: Iwan Roberts 12’/19’/75′, Jamie Banks 14′, Rhys Williams 28’/37′, Owain Paramour 51′

North Wales Coast FA Junior Cup third round
Abergele 7-1 Caergybi
Caergybi: Gary Jo Owen
Arriva Bangor 0-4 Menai Bridge Tigers
Menai Bridge: Callum Davidson 17′, Ryan Owen 71′, OG 72′, Gareth Barker 76′
Mountain Rangers 4-6 Talysarn Celts – after extra time
Mountain Rangers: Declan Williams 2, Simon Kay, Terry Watkinson – Talysarn Celts: Gerwyn Williams 3, Luke Baum, Gwyn Thomas, Gavin Davies
Nefyn United 3-4 Llysfaen
Nefyn: Steve Jones 2, Dylan Sion Jones

NWCFA Junior Cup quarter finals – to be played on Saturday 7th March
Abergele v Llangoed and District
Llansannan v Llandudno Amateurs Reserves or Trearddur Bay Bulls
Llysfaen v Bangor 1876
Talysarn Celts v Menai Bridge Tigers

Adra Gwynedd League
Glantraeth 6-1 Llannerchymedd
Glantraeth: Paris Hargrave 28’/56′, James Ryan 70’/94′, Iwan Kirkham 85′, Joe Hayes 90′ – Llannerchymedd: Sion Pritchard 75′
Llanystumdwy 2-4 Llangoed
Llanystumdwy: Darren Parry 30′, Mark Godfrey 45′ – Llangoed: Tom Zalot 14’/19’/49’/75′
Waunfawr 5-2 Bethesda Athletic
Waunfawr: Jac Evans 7’/76’85’ pen, Adam Lloyd 34′, Rhodri Owen 61′ – Bethesda: Dylan Price 70′, Ally Issa 81′

Lucas Oil Anglesey League
Bodorgan 1-0 Pentraeth Reserves
Bodorgan: Connor Rees 90′
Holyhead Town 1-2 Cemaes Bay
Holyhead Town: Rob Thomas 46′ – Cemaes Bay: Ryan Folksman, Andy Williams

North Wales Women’s League
Division One
Corwen Ladies 1-4 Bethel Ladies
Bethel: Erin Maloney 3, Anest Roberts
Division Two
Llanberis 3-3 Mountain Rangers
Llanberis: Ffion Roberts 3 – Mountain Rangers: Sioned Bohana, Lisa Thomas, Katie Bowe

Betty Pickering Cup quarter final
Pwllheli Ladies 3-0 Rhyl Ladies
Pwllheli: Erin Parry, Llio Jones, Sioned Jones

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice