Local football results: 31.01.2020 – 01.02.2020

JD Cymru North
Corwen 1-1 Bangor City
Bangor City: Santiago Chacon 50′
Gresford Athletic 7-1 Porthmadog
Porthmadog: Shaun Cavanagh 22′
Penrhyncoch 2-0 Llangefni Town

Mawddach Challenge Cup first round
Blaenau Ffestiniog 5-6 Mynydd Llandegai – after extra time
Blaenau Ffestiniog: Meilir Williams 13’/44′, Iwan Griffiths 43′, Sion Roberts 46’/55′ – Mynydd Llandegai: Kieron Jones 8′, Gavin Owen 27′, Osian Jones 29’/71′, Alwyn Roberts 73’/112′
Llanrwst United 5-2 Amlwch Town
Amlwch: Tom Rowlands 12′, Luke McGivern 45′
Mochdre Sports 0-2 Barmouth and Dyffryn
Barmouth and Dyffryn: Joe Soar 54′, Ben Williams 75′

Lock Stock Cookson Cup semi final
Greenfield 1-2 Holyhead Hotspur
Holyhead Hotspur: Corey Jones 52′, Chris Jones 76′
Holyhead Hotspur will play Denbigh Town or Nantlle Vale in the final

Take Stock Van Hire Cup semi final
Aberffraw 2-0 Gwalchmai
Aberffraw: Gary Boulton 7′, Nathan Moore 20′
Aberffraw will play Pwllheli in the final

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Bodedern Athletic 0-3 Llanrug United
Llanrug: Alan Mark Owen 2′, Dylan Owen 41′, Joni Sadler 83′
Llandyrnog United 0-2 Llanberis
Llanberis: Gwyn Jones 10′, Ifan Mansoor 80′
Nantlle Vale 2-3 Penrhyndeudraeth
Nantlle Vale: Matthew Davies 81′, Aaron Thomas 89′ – Penrhyndeudraeth: Cai Henshaw 1′, Tom Hughes 63′, Adam Griffiths 88′
Division Two
Gaerwen 1-3 Penmaenmawr Phoenix
Gaerwen: Tim Cavanagh 40′
Pwllheli 2-2 Y Felinheli
Pwllheli: Dafydd Jones 18′, Mark Jones 41′ – Y Felinheli: Carwyn Dafydd 72′, Iwan Owen 78′
Reserves Division
Llanrug United 0-1 Colwyn Bay

Adra Gwynedd League
Bethesda Athletic 2-1 Bro Goronwy
Bethesda Athletic: Gavin Pritchard 35′, Andy Clarke 75′ – Bro Goronwy: Jac Thomas 5′
Llanystumdwy 0-11 Bangor 1876
Bangor 1876: Les Davies 4′, Lee McNulty 14′, Jamie Petrie 28’/82′, Sion Parry 31′, Dylan Summers-Jones 52’/57’/67’/80′, Leon Owens 72′, Harry Jones 87′
Menai Bridge Tigers 3-2 Caergybi
Menai Bridge: Richard Evans 19′, Dave Baston 54’/74′ – Caergybi: Nikolas Kontodios 32’/74′ pen
Glantraeth 0-5 Nefyn United
Nefyn: Tom Llywelyn Jones 2′, Dylan Jones 23′, Karl Jones 25’/69′, Steve Jones 71′
Trearddur Bay Bulls 0-0 Talysarn Celts
Bontnewydd 2-4 Llangoed
Bontnewydd: Aled Steele 30′, Matthew Roberts 32′ pen – Llangoed: Wayne Thomas 50’/90+2′, Arwyn Morris 65′ pen, Matty Owen 90′
Llannerchymedd 2-8 Waunfawr
Llannerchymedd: Shaun Pritchard 29′, Marc Tomos 75′ – Waunfawr: Adam Lloyd 6’/16′, Osian Glyn 8’/40′, Meurig Parry 19′, Rhodri Owen 24’/32′, Shaun Roberts 41′

Lucas Oil Anglesey League
Holyhead Hotspur Reserves 4-1 CPD Y Fali
Holyhead Hotspur: Deian Parry, Mike Edwards, Kurt Williams, Cameron Eaton – Y Fali: Paul Williams
Llandegfan 1-7 Mountain Rangers
Llandegfan: Liam Owens – Mountain Rangers: Aaron Gibbs 3, Declan Williams 2, Irfon Hughes, Osian Hughes

Rawson Digital Elias Cup second round
Arriva Bangor 1-2 Bodorgan
Arriva Bangor: Dylan Roberts – Bodorgan: Luke Allaway, Gareth Hughes

Bwlch Car Boot Cup second round
Llanfairpwll 1-3 Cefni
Llanfairpwll: Kieran Williams – Cefni: Hugh Jones, Ben Wright

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice