Local sports results: 11.01.2020 – 12.01.2020

FOOTBALL

JD Cymru North
Flint Town United 1-0 Bangor City

FAW Trophy fifth round – North
Llanrwst United P-P Holyhead Hotspur
Nantlle Vale 1-3 Brymbo
Nantlle Vale: Phil Warrington

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Bodedern Athletic 5-0 St Asaph City
Bodedern: Casey Boylan 16’/21′, Jamie Jones 42′, Callum Thomas 54′, James McMiminee 60′
Glan Conwy 6-1 Llanberis
Llanberis: Arwyn Price 40′
Greenfield 2-1 Blaenau Ffestiniog Amateurs
Blaenau Ffestiniog: Ceri Roberts 42′
Llandyrnog United 0-5 Llanrug United
Llanrug: Iwan Edwards 42′, Kevin Lloyd 51′, Joni Sadler 84’/86′, Gavin Lloyd Jones 87′
Penrhyndeudraeth 4-3 Prestatyn Sports
Penrhyndeudraeth: Meilir Edwards 6′, Josh Hughes 11′, Rhys Hughes 33′, Steve Jones 90′
Division Two
Barmouth & Dyffryn 3-1 Llandudno Junction
Barmouth & Dyffryn: David Jones 23′, Rob Griffiths 34′, Andrew Papirnyk 41′
Llannefydd 2-0 Pentraeth
Mochdre Sports 2-3 Gaerwen
Gaerwen: Chris Bennett 2′, Llion Jones 10′, Sean Pritchard 18′
Reserves Division
Colwyn Bay 3-3 Llanberis
Llanrug United P-P Kinmel Bay
Pwllheli 0-2 Porthmadog
Porthmadog: Matthew Roberts 40′, Rhodri Jones 90′
St Asaph City 2-3 Llangefni Town
Llangefni: Steven Jones 35’/72′, Harry Jones 88′

Take Stock Van Hire Challenge Cup semi finals
Aberffraw P-P Gwalchmai
Y Felinheli 1-2 Pwllheli
Pwllheli: Paul Lewis, Dafydd Gwyn Jones

Adra Gwynedd League
Bangor 1876 7-0 Ogwen Tigers
Bangor 1876: Sion Parry 16’/21’/50’/55, Benn Lundstram 36′, Dylan Summers-Jones 57’/84′
Bontnewydd P-P Glantraeth
Bro Goronwy 2-1 Bethesda Athletic
Bro Goronwy: Rui Silva 50′, Henry Williams 64′ – Bethesda: Ally Issa 9′
Llangoed 4-4 Nefyn United
Llangoed: Wayne Thomas 29’/54′, Thomas Zalot 39′, Patrick Mee 82′ – Nefyn: Dylan Jones 20’/65′, Carl Jones 50′, Danny Roberts 59′
Llannerchymedd 0-6 Menai Bridge Tigers
Menai Bridge: Jordan Pritchard 2’/75’/80′, Michael Jones 54′, Kelvin Frazer 62′, Callum Davidson 64′
Trearddur Bay Bulls 6-0 Llanystumdwy
Trearddur Bay: Craig Moore 1’/25’/60’/62′, Mike Davies 19′, Justin Williams 82′
Caergybi P-P Waunfawr

Lucas Oil Anglesey League
Only one game went ahead
Cefni FC 0-16 Mountain Rangers
Mountain Rangers: Sam Williams 12, Simon Kay, Terry Watkinson, Osian Hughes-Jones, Sion Lloyd

Betty Pickering Women’s Cup first round
Airbus Broughton 4-0 Bethel Ladies

RUGBY UNION

Indigo Group Premiership
Pontypridd 27-12 RGC

WRU National Shield quarter final
Cardiff Saracens 13-23 Holyhead

WRU Division One North
Bethesda 10-29 Bala
Bro Ffestiniog 7-5 Dinbych
Dolgellau 14-0 Caernarfon
Llandudno 41-0 Llangefni
Ruthin 7-0 Pwllheli
WRU Division Two North
Mold 27-7 Bangor
WRU Division Three North
Machynlleth 43-0 Llangefni 2nds
Menai Bridge 31-10 Mold 2nds
Ruthin 2nds 50-10 Pwllheli 2nds

Men’s friendly match
Dolgellau 2nds 20-0 Porthmadog

North Wales Youth Premiership
Nant Conwy P-P Pwllheli
Mold 17-54 Caernarfon

North Wales Youth Championship
Llangefni 7-5 Bala

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice