Gibraltar 2019: Games Report – day five

The Anglesey headlines on the penultimate day of the 2019 Island Games in Gibraltar…

Thursday 11th July 2019 will go down as one of the most successful days in Team Ynys Môn’s history – as two of its star athletes brought home the gold.

Caroline Abrines

To begin with, there was Môn’s only sailing entry, Dominic Breen-Turner, who held the overnight lead as the Laser Standard Rig racing reached its climax at the Royal Gibraltar Yacht Club.

Having started the week in seventh, Breen-Turner slowly worked up the standings before posting his third race win on Thursday to clinch the title and the first Anglesey gold of the Games.

Ynys Môn had dominated the sailing in Jersey four years ago – with Breen-Turner making up part of the four-strong team who took gold.

Having just missed out on a medal in the laser standard class in 2015, no one can deny that Dominic has truly come to the fore this past week. His nearest contender, Guernsey’s Andrew Bridgman, finished four points behind with Peeter Kaju of Saaremaa taking bronze.

YMIGA

There was more glory to come on the water that evening at Lathbury – where Eve-Goddard Smith had already progressed to the women’s 200m butterfly as the fastest qualifier (2:27.15).

At her debut Games in Gotland in 2017, Smith won the bronze in this event – along with a silver in the 100m final.

Fast forward – and the 17 year-old eased to victory and her first Island Games title with a personal best time of 2:23.19. She finished more than four seconds ahead of Jersey’s Isabel Atherley, with Lauren Sandison taking the bronze.

Barely an hour later, Ffion Jones notched up Anglesey’s fifth medal. In a reduced field of four on the track, she took silver in the women’s 3,000m steeplechase with a time of 12 minutes 56.71 seconds.

Her teammate Lucy Lawrence put in a highly credible shift in the final – finishing fourth in 13 minutes 30.32 seconds.

Despite the triumphs, the Lathbury track was also the scene of one of the most agonising scenes of the week.

In the morning, Zach Price qualified for the men’s 100m final in 11.03 seconds – a mere hundredth of a second behind Joe Chadwick of Guernsey and 0.05 ahead of Emil Thölix from Åland.

Chadwick went onto win gold – and Price had to settle for fourth, an agonising two hundredths of a second behind bronze medalist Tyler Johnson of Jersey.

Meanwhile, Amelia Hucks came 5th in the women’s 400m hurdles and bronze medalist Ffion Roberts reached another final, but finished 8th in the women’s 200m.

A possible bronze medal is still in sight for David Parry in the men’s junior plate tennis. His second round opponent pulled out, allowing him to put his energies into a straight sets win against Regan Matthews of the Isle of Wight (6-3, 6-4).

That sets up a semi final meeting with Benjamin Febrache of Guernsey tomorrow – with the winner meeting either Callum Theaker (Cayman Islands) or Martyn Bailey (Isle of Wight).

Sion Myers’ tournament as he had to pull out of the senior plate despite behind given a bye into the semi finals. And in badminton, all four Ynys Môn pairs were knocked out in their first round matches.

The Games come to an end tomorrow evening – but as attention starts to turn to Guernsey in two years time, memories will linger for a long time about Ynys Môn’s Super Thursday.


Onto our full checks of today’s results in detail…

Men’s 100m – semi final 1
7th) Cameron Jones: 11.29 – did not qualify
Semi final 2
2nd) Zachary Price: 11.03 – qualified
Final
4th) Zachary Price: 11.03

Women’s 200m – semi final 1
3rd) Ffion Roberts: 20.63 – qualified
Final
8th) Ffion Roberts: 26.13

Women’s 400m Hurdles final
5th) Amelia Hucks: 1:12.69

Women’s 3,000m Steeplechase
🥈
2nd) Ffion Jones: 12:56.71
4th) Lucy Lawrence: 13:30.32

BADMINTON

Mixed Doubles – first round
– Milka Brønlund / Sequssuna Schmidt (Greenland) beat Lee Matthews / Lowri Jones (Môn) 2-0 (21-10, 21-7)
– Chantal De’Ath / James Linares (Gibraltar) beat Katherine Lemon / Sion Matthews (Môn) 2-0 (21-16, 21-11)
– Matthew Reid / Rebecca Reid (Orkney) beat Elis Matthews / Hannah Evans (Môn) 2-0 (21-13, 21-11)
– Isabelle Honnor / George Utteridge (Isle of Wight) beat Hannah Lloyd / Mathew Rankenhohn (Môn) 2-0 (21-14, 21-16)

CYCLING

Women’s Individual Road Race

Winner: Florence Cox (Jersey) – 1:51:41.49

18th) Sally Rigg: + 6:06,38
23rd) Ceri Jones + 2 laps
24th) Tamara Walton-Evans + 2 laps
26th) Anne Glover + 2 laps

Women’s Team Road Race
6th) Anne Glover / Ceri Jones / Sally Rigg / Tamara Walton-Evans

Men’s Individual Road Race
Winner: Mihkel Räim (Saaremaa) – 2:15:01.29

25th) Nicholas Owen + 4 laps
40th) Robert Mansell + 6 laps

SAILING

Laser Standard Rig final – after nine races
🥇
1st) Dominic Breen-Turner: 2nd in race eight / 1st in race nine – net score: 17

SHOOTING

Automatic Ball Trap Individual – Open qualifying
24th) Alex Sainsbury – 94 points
26th) Iolo Edwards – 85 points

Olympic Trap Individual – Open qualifying
25th) Michael Harrison – 27 points
26th) Timothy Garner – 25 points

SWIMMING

Women’s 200m Butterfly – heat
1st) Eve Goddard-Smith: 2:27.15 – qualified
Final
🥇
1st) Eve Goddard-Smith: 2:23.19

Men’s 100m Backstroke – heat
18th) Jac Jones-Hughes: 1:09.38 – did not qualify

Men’s 50m Freestyle – heat
14th) Daniel Bennett: 24.99 – did not qualify
23rd) Jac Jones-Hughes: 27.07 – did not qualify

TEN PIN BOWLING

Women’s Team Event
6th) Ynys Môn (487 / 428 / 487 / 459 / 603 / 570) – team total: 3,034 points

Men’s Team Event
7th) Ynys Môn (577 / 552 / 631 / 556 / 491 / 464) – team total: 3,271 points

TENNIS

Men’s Senior Plate – quarter finals
– Sion Myers (Môn) won by walkover vs Michael Watkins (Jersey)
– Lucas Forsström (Åland) by walkover vs Sion Myers (Môn)

Men’s Junior Plate – second round
– David Parry (Môn) won by walkover vs Robert Comber (Isle of Man)
– David Parry (Môn) beat Regan Matthews (Isle of Wight) 6-3, 6-4


It’s business as usual in the medal table with Jersey poised to stay top after the final day of competition. Their haul now includes 26 gold, 23 silver and 24 bronze – a total of 73 medals.

Guernsey are three behind their Channel Island rivals overall – but the Faroe Islands hold onto second spot in the standings with 53 (22 gold, seven silver and 24 bronze) with the Isle of Man just behind in third on 52 medals (20 gold, 18 silver and 14 bronze).

Tomorrow’s highlights
– David Parry faces Benjamin Febrache (Guernsey) in the men’s Junior Plate semi-finals
– Iolo Hughes goes for gold in the men’s 1,500m final – with the men’s and women’s relay teams taking part in the 4x400m finals
– The 18th International Island Games end with the closing ceremony at Europa Point at 7pm local time.

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice