Gibraltar 2019: Games Report – day three

YMIGA

The Anglesey headlines on Day Three of the 2019 Island Games in Gibraltar…

Ffion Roberts won Ynys Môn’s second medal of the Games – and their second athletics honour at the new Lathbury stadium.

After winning her qualifying heat on Sunday, Roberts won bronze in Tuesday’s final in 58.53 seconds – just over a second off silver medalist Eleanor Gallagher (Guernsey). The 19 year-old, making her debut at the Games, was just two tenths off an Anglesey record.

Isle of Man’s Ashleigh Lachenicht took the gold with 56.02 seconds.

Fellow bronze medalist Patrick Harris returned to action in the discus final – but there was no repeat of his triumph as he finished in sixth place (37.55m).

Also on the track, Lucy Lawrence came seventh in the women’s 1500m final but the men’s relay team were failed to finish the 4x100m final due to injury.

Gethin Hughes came third in the men’s 110m hurdles final – but the reduced field of four, due to a late pullout, means he misses out on a bronze medal.

Badminton hopes now rest with Mathew Rankenhohn, who came through his opening singles match over Charles Avellano of Gibraltar in straight sets. He’ll play Alexander Hutchings of Jersey for a place in the quarter finals.

Lowri Jones won 2-1 against Stephanie Jörholt of Gotland but came unstuck later in the day against Guernsey’s Chloe Le Tissier (2-0). The rest of the team lost their opening singles matches – and their first round ties in the men’s and ladies’ doubles.

Meanwhile, Sion Myers missed out on the last eight of the men’s singles tennis – he lost to Bermuda’s no.4  seed Gavin Manders in straight sets (6-0, 6-0). His teammate, David Parry, suffered an early exit to James Finnigan (Bermuda) 6-2, 6-1.

But it was another good day for Môn’s lone sailing entry, Dominic Breen-Turner, who finished second in the latest stage of the laser standard rig competition – though the unpredictable wind forced organisers one of the two scheduled races.

The swimming squad are still yet to produce a medal – with Eve Goddard-Smith (a double medalist in Gotland two years ago) having to settle for 7th in the women’s 50m butterly while Michael Leonard came 6th in the men’s 50m breaststroke final.

But the men’s relay team did qualify for the final of the 4x50m freestyle, coming in joint seventh with Menorca.

And as the Games reached their halfway point, the cyclists were back on the road for the time trials. Sally Rigg produced the best performance for Môn, finishing 13th in the women’s individual competition (51:02). Her team finished 7th overall.

Now, a full check of today’s results in detail…

ATHLETICS

Men’s Discus final
6th) Patrick Harris: 37.55m

Women’s 4x100m Relay – heat 2
7th) Amelia Hucks / Catrin Jones / Erin Maloney / Ffion Roberts: 51.48 – did not qualify

Men’s 4x100m Relay – heat 1
DNF) Aron Evans / Gethin Hughes / Cai Jones / Cameron Jones / Zachory Price / Guto Tegid

Women’s 400m final
🥉
3rd) Ffion Roberts: 58.53

Women’s 1,500m final
7th) Lucy Lawrence: 5:20.50

Men’s 110m hurdles final
3rd) Gethin Hughes: 17.59

BADMINTON

Men’s Singles – first round
George Utteridge (Isle of Wight) beat Sion Matthews (Môn) 2-0 – 21-8, 21-9
Aaron Simmons (Bermuda) beat Morgan Shaw (Môn) 2-0 – 21-10, 21-15
Jordan Trebert (Jersey) beat Lee Matthews (Môn) 2-0 – 21-6, 21-4
Mathew Rankenhohn (Môn) beat Mark Haugen (Bermuda) 2-0 – 21-4, 21-10
Second round
Mathew Rankenhohn (Môn) beat Charles Avellano 2-0 – 21-10, 21-11

Women’s singles – first round
Mar Casasnovas Ventura (Menorca) beat Hannah Lloyd (Môn) 2-0 – 21-16, 21-11
Lowri Jones (Môn) beat Stephanie Jörholt (Gotland) 2-1 – 21-14, 10-21, 21-11
Jenna Gestranius (Åland) beat Katherine Lemon (Môn) 2-0 – 21-7, 21-5
Kylie Wood (Shetland) beat Hannah Evans (Môn) 2-1 – 23-25, 21-13, 21-16
Second round
Chloe Le Tissier (Jersey) beat Lowri Jones (Môn) 2-0 – 21-8, 21-7

Men’s doubles – first round
Rory Irvine / Luca Russell (Shetland) beat Mathew Rankenhohn / Morgan Shaw (Môn) 2-0 – 21-17, 21-16
Matthew Nicholson / Steven Quayle (Isle of Man) beat Elis Matthews / Lee Matthews (Môn) 2-0 – 21-10, 21-16

Women’s doubles – second round
Kayleigh Callow / Nicola Wilkinson (Isle of Man) beat Lowri Jones / Hannah Lloyd (Môn) 2-0 – 21-6, 21-12
Macy Bechemin / Grace Rentsch (Jersey) beat Hannah Evans / Katherine Lemon (Môn) 2-0 – 21-16, 21-8

CYCLING

Women’s Individual Time Trial
13th) Sally Rigg – 51:03
25th) Ceri Jones – 57:37
28th) Anne Glover – 1:00:59
29th) Tamara Walton-Evans – 1:01:28

Women’s Team Time Trial
7th) Anne Glover / Ceri Jones / Sally Rigg / Tamara Walton-Evans – 1:48:39

Men’s Individual Time Trial
34th) Nicholas Owen – 44:33
42nd) Robert Mansell – 47:41

SAILING

Laser Standard Rig
Dominic Breen-Turner – 2nd in Race 5, only one race today due to wind conditions

SHOOTING

Olympic Skeet Individual – Open qualifying
10th) Dave Jones (15 / 16 / 15) – total: 46

Olympic Trap Team – Open
13th) Timothy Garner (55) / Michael Harrison (58) – team total: 113

SWIMMING

Women’s 1500m Freestyle Final
12th) Hollie Tomblin – 20:23.56

Women’s 200m Breaststroke – heat
11th) Emily Willams – 2:50.59 – qualified
12th) Lauren Jones – 2:50.91 – did not qualify
Final
8th) Emily Williams – 2:51.13

Men’s 100m Butterfly – heat
10th) Daniel Bennett – 59.53 – did not qualify

Women’s 100m Backstroke – heat
14th) Jesica Parry – 1:11.87 – did not qualify

Men’s 50m Breaststroke – heat
5th) Michael Leonard – 30.48 – qualified
Final
6th) Michael Leonard – 30.34

Women’s 50m Butterfly – heat
6th) Eve Goddard-Smith – 29.43 – qualified
Final
7th) Eve Goddard-Smith – 29.45

Men’s 200m Freestyle – heat
14th) Llion Myers – 2:03.16

Men’s 4x50m Freestyle Relay – heat
8th) Daniel Bennett / Jac Jones-Hughes / Michael Leonard / Llion Myers – 1:41.88 – qualified
Final
8th) Daniel Bennett / Jac Jones-Hughes / Michael Leonard / Llion Myers – 1:40.86

Women’s 4x50m Medley Relay – heat
10th) Eve Goddard-Smith / Lauren Jones / Jesica Parry / Emily Williams – 2:10.08 – did not qualify

TEN PIN BOWLING

Mixed Doubles Final
21st) Steve Evans (729) / Susan Jones (752) – team total: 1481 points
22nd) Susan Evans (705) / Alun Jones (698) – team total: 1403 points
23rd) Annetta Davey (699) / James Davey (631) – team total: 1330 points
24th) Luke Evans (566) / Sharon Owens (538) – team total: 1104 points

TENNIS

Men’s singles – second round
James Finnigan (Bermuda) beat David Parry (Môn) 6-2, 1-6
Third round
Gavin Manders (Bermuda) beat Sion Myers (Môn) 6-0, 6-0


Away from the Games themselves, the International Island Games Association announced Ynys Môn was their ‘preferred bidder’ to host the 2025 tournament.

Bid chairman Gareth Parry, who also led the small team of organisers for last month’s Inter Island Games football, said talks would be held in Gibraltar on Wednesday, following the association’s annual meeting today.

Inspectors from the IIGA are expected to fly into Anglesey in October – but the final decision’s not expected to be ratified until the next AGM is held in Guernsey in a year’s time.


At the midway point of competition in the 2019 event, the medals table now sees the Isle of Man top the standings with sixteen gold, eight silver and eleven bronze.

But Jersey still have the biggest haul of any of the 22 islands with 47 medals – including fifteen gold, sixteen silver and sixteen bronze. The Faroe Islands are up to third place with 31 medals (fourteen gold, five silver, twelve bronze)

Tomorrow’s highlights:
– On the track, Cameron Jones and Zachary Price aim to reach the men’s 100m final – with Shon Evans and Guto Tegid in the men’s 400m heats. Cameron Lawrence and Iolo Hughes take part are in the men’s 1500m heats
– Bronze medalist Ffion Roberts returns to action in the women’s 200m, alongside Catrin Jones. Ffion Jones aims to reach the women’s 800m final.
– Mathew Rankenhohn faces Alexander Hutchings (Jersey) for a place in the quarter finals of the men’s singles badminton.
– Races six and seven for Dominic Breen-Turner in the laser standard rig sailing.
– David Parry and Sion Myers face Jon Brekku and Paeter Dahl in the third round of the men’s doubles tennis.

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice