Local sports results: 01.03.2019 – 02.03.2019

FOOTBALL

JD Welsh Cup quarter final
Caernarfon Town 1-2 Connah’s Quay Nomads
(Caernarfon: Gareth Edwards 28′)

Huws Gray Alliance
Buckley Town 2-0 Holyhead Hotspur
Flint Town United 0-0 Bangor City
Porthmadog 1-0 Conwy Borough
(Porthmadog: Ilan ap Gareth 15′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Greenfield 0-0 Llanrug United
Llanberis 3-3 St Asaph City
(Llanberis: Ryan Owen 37′, David Jones 43′, Callum McDonald 84′)
Llandudno Albion 8-1 Mynydd Llandegai
(Mynydd Llandegai: Jamie Whitmore 80′)
Llangefni Town 7-0 Barmouth & Dyffryn
(Llangefni: Dan Thomas 24′, Craig Roberts 41′, Matthew Jones 45′, Liam Morris 49’/54′, Marvin Pritchard 74’/90′ +2)
Penrhyndeudraeth 8-0 Llandudno Junction
(Penrhyndeudraeth: Meilir Williams 26’/43′, Liam Watson 33’/54′, Jack Jones 38′, Sion Jones 41′, Tom Smith 51’/65′)
Prestatyn Sports 0-1 Bodedern Athletic
(Bodedern: Ricky Jones 58′)
Division Two
Aberffraw 2-1 Holyhead Town
(Aberffraw: Gareth Hughes 75′, Andrew Jones 90′ – Holyhead Town: OG 57′)
Blaenau Ffestiniog 2-2 Penmaenmawr Phoenix
(Blaenau Ffestiniog: Iwan Jones 2′, Iwan Griffiths 16′)
Gaerwen 2-2 Y Felinheli
(Gaerwen: John Owen 14′, Dylan Williams 47′ – Y Felinheli: Rhys Parry 65′, Gruff John 90′ pen)
Llannerchymedd 3-2 Amlwch Town
(Llannerchymedd: Mark Jones 13′ pen, James Burgess 48′, Dewi Thomas 79′ – Amlwch: Daniel Jones 73′, OG 75′)
Pentraeth 5-0 Meliden
(Pentraeth: Marquis Holland 6’/26′, Gwyndaf Hughes 9′, Iwan Williams 60’/70′)
Pwllheli 0-1 Glan Conwy
Reserves Division
Colwyn Bay 0-1 Porthmadog
(Porthmadog: Cai Henshaw 51′)
Denbigh Town 2-1 Llangefni Town
(Llangefni: Liam Morris 72′)
Kinmel Bay 0-3 Llanberis
(Llanberis: Jordan Pritchard 26’/70′, Ben Jones 85′)
Llandyrnog United 2-1 Llanrug United
(Llanrug: Gareth Griffiths 88′)
Nantlle Vale 2-6 Pwllheli
(Nantlle Vale: Iestyn Worth 44′ pen, Gavin Edwards 55′ – Pwllheli: Tai Hughes 4′, Jason Banks 15’/35’/80′, Michael Williams 20’/40′)

Gwynedd Safeflue Shield first round
Gwalchmai 2-2 Waunfawr – after extra time, Waunfawr won 4-3 on penalties
(Gwalchmai: Declan Jones 9′, Gwion Thomas 24′ – Waunfawr: Adam Jones 45′, Sion Roberts 63′)
Llangoed 0-2 Llanystumdwy
(Llanystumdwy: Sion Pyrs 40′, Darren Parry 80′)
Nefyn United 2-1 Talysarn Celts
(Nefyn: Karl Jones 6′, Lucas Baltovic 46′ – Talysarn Celts: Celt Owen 56′)
Second round
Bro Goronwy 2-3 Glantraeth
(Bro Goronwy: Jamie Jones 36′, Jac Thomas 58′ – Glantraeth: Rory Kelly 5′, Andy Clarke 27′, Nick Clarke 38′)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Mynydd Tigers 1-6 Menai Bridge Tigers
(Mynydd Tigers: Kieron Bullock 28′ – Menai Bridge: Callum Davidson 39’/49’/65′, Shaun Hogan 64′, Shaun Lock 80′, Dean Redmond 85′)

Benllech Car Boot Trophy semi finals
Bryngwran Bulls 2-1 Caergybi
(Bryngwran: Craig Moore 2)
Llanfairpwll 0-4 Arriva Bangor

Lucas Oil Anglesey League
Cefni FC 3-0 Bodorgan Juniors
(Cefni: Nathan Lewis, Marc Parry, Ben Wright)
Holyhead Hotspur Reserves 8-2 Llandegfan

RUGBY UNION

Principality Premiership
RGC 15-15 Carmarthen Quins

WRU Division One North
Bethesda 10-10 Nant Conwy
Caernarfon 18-25 Ruthin
Llandudno 36-5 Bro Ffestiniog
Pwllheli 20-7 Llangefni
WRU Division Two North
Dolgellau 36-7 Abergele
Llanidloes 12-3 Bangor
WRU Division Three North
Dinbych 2nds P-P Holyhead
Pwllheli 2nds 13-18 Flint
Llangefni 2nds 33-5 Rhosllanerchrugog
Mold 2nds 8-9 Menai Bridge

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eich Gorsaf, Eich Llais
Your Station, Your Voice