Local sports results: 08.02.2019 – 09.02.2019

FOOTBALL

JD Welsh Premier League
Championship Conference
Connah’s Quay Nomads 6-2 Caernarfon Town
(Caernarfon: Nathan Craig 24′ pen, Cai Jones 56′)

Huws Gray Cup semi finals
Bangor City 7-5 Holyhead Hotpsur (after extra time)
(Bangor: Robbie Parry 22′, Jacob Farleigh 30′, Gary Taylor-Fletcher 56’/75′, Dylan Summers Jones 112′ – Holyhead: John Littlemore 38’/45’/52′, Chris Jones 41′, Dan McGuiness 102′, Tomos Clarke 104′, Mel McGuiness 110′)
Porthmadog 0-1 Airbus Broughton

FAW Trophy quarter final
Llangefni Town 0-1 Bodedern Athletic
(Bodedern: Ryan Taylor 89′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Llanberis 3-0 Llandudno Junction
(Llanberis: Owain Jones 78’/90+3′, Arwyn Price 87′)
Llanrug United 1-1 Barmouth & Dyffryn
(Llanrug: Carl Griffiths 17′ – Barmouth: Joe Ephraim 45′)
Mynydd Llandegai 0-4 St Asaph City
Nantlle Vale 4-0 Llandyrnog United
(Nantlle Vale: Dylan Williams 30′, Ashley Owen 60′, Aaron Thomas 80′, James Bell 88′)
Penrhyndeudraeth 1-3 Llandudno Albion
(Penrhyndeudraeth: Iwan Lane 22′)
Division Two
Amlwch Town 0-2 Llannefydd
Blaenau Ffestiniog Amateurs 0-1 Gaerwen
(Gaerwen: Andy Wannop 58′)
Kinmel Bay 1-2 Aberffraw
(Aberffraw: Richard Owen Roberts, Nathan Moore)
Llannerchymedd 1-4 Y Felinheli
(Llannerchymedd: Lewis Connor 75′ – Y Felinheli: Rhys Parry 10’/38’/60′, Carwyn Dafydd 44′)
Pentraeth 3-1 Mochdre Sports
(Pentraeth: Marcus Holland 7′, Jack Diamond 14′, Owain Williams 27′)
Pwllheli 5-1 Holyhead Town
(Pwllheli: Dafydd Gwyn Jones 12′, Gareth-Jones Evans 40′, Jake Jones 52′, Marcus Banks 64′, Mark Jones 76′ – Holyhead Town: Asa Thomas 81′)
Reserves Division
Conwy Borough 2-4 Pwllheli

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bro Goronwy 2-1 Bontnewydd
(Bro Goronwy: Andy Williams 22′, Taylor Jones 85 – Bontnewydd: Ian Pleming 76′)
Gwalchmai P-P Menai Bridge Tigers
Llangoed 1-3 Glantraeth
(Llangoed: Jamie Roberts 41′ – Glantraeth: Rory Kelly 12′, Tim Cavanagh 25′, Nick Clark 35′)
Talysarn Celts P-P Mynydd Tigers
Waunfawr 0-4 Nefyn United
(Nefyn: Llion Jones 66′, Daniel Roberts 78′, Karl Jones 85’/88′)

Lucas Oil Anglesey League
Arriva Bangor 5-2 Cemaes Bay
Bryngwran Bulls P-P Llandegfan
Caergybi 1-3 Llanfairpwll
(Caergybi: Liam Williams – Llanfairpwll: Shaun Morris 2, Callum Morris)
Cefni FC P-P Bodorgan

Huws Gray Megan Cup semi final
Pentraeth Reserves 6-4 CPD Y Fali (after extra time)
(Pentraeth: Matt Williams 3, Tom Jones 2, Dylan Jones)

RUGBY UNION

Principality Premiership
RGC 24-31 Llandovery

Conwy Land Rover North Wales Cup quarter final
Bala 33-6 Pwllheli

WRU Division Two North
Abergele 7-29 Dolgellau

Gwynedd Cup quarter finals
Bangor 29-10 Menai Bridge
Holyhead 37-35 Caernarfon 2nds

Leave A Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

MônFM

Eich Gorsaf, Eich Llais / Your Station, Your Voice