Local sports results: 14.12.2018 – 15.12.2018

Of the games that went ahead…

FOOTBALL

JD Welsh Premier League
Caernarfon Town 4-0 Aberystwyth Town
(Caernarfon: Nathan Craig 13′ pen/60′ pen, Sion Bradley 62′, Darren Thomas 68′)

Huws Gray Alliance
Bangor City 5-2 Holywell Town
(Bangor: Alex Darlington 3’/7’/65’/74′, Robbie Parry 76′)
Llanrhaeadr-ym-Mochnant 0-2 Porthmadog
(Porthmadog: Josh Banks 49′, Shaun Cavanagh 73′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Penrhyndeudraeth 0-1 Bodedern Athletic
(Bodedern: Ryan Taylor 34′)
Division Two
Amlwch Town 2-3 Meliden
(Amlwch: Daniel Jones 52′, Chris Byast 70′)
Holyhead Town 0-5 Aberffraw
(Aberffraw: Richard Roberts 15’/21’/82′, Gareth Hughes 51′, Nathan Moore 77′)
Llannerchymedd 5-0 Blaenau Ffestiniog
(Llannerchymedd: Rob Jones 24′, Josh Griffiths 70′, Lewis Connor 74′, Mark Jones 76’/84′)
Pwllheli A-A Penmaenmawr Phoenix – Pwllheli were leading 2-0 when Penmaenmawr left the pitch after 82 minutes
(Pwllheli: Martin Smith 15′, Jake Jones 38′)
Y Felinheli 5-4 Gaerwen
(Y Felinheli: Iwan Owen 13’/32’/45, Rhys Parry 14′, Gruff John 80′ – Gaerwen: Liam Vaughan Jones 25′, Dylan Williams 50′, Arwel Williams 59′, OG 68′)
Reserves Division
Llanberis 2-3 Porthmadog
(Llanberis: Ifan Mansour 18′, Nidian Huws 31′ – Porthmadog: Arwyn Roberts 16′, Aled Williams 28′, Rhys Evans 83′)
Llangefni Town 0-3 Colwyn Bay
Llanrug United 3-2 Pwllheli
(Llanrug: Rhys Duffy 10′, OG 20′, Robin Thomas 44′ – Pwllheli: Cai Hughes 70′, Steven Topliss 87′)
Nantlle Vale 6-2 Penmaenmawr Phoenix

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Gwalchmai A-A Menai Bridge Tigers – Menai Bridge were leading 2-1 when bad light stopped play after 65 minutes
(Menai Bridge Tigers: Sion Hogan 2)
Nefyn United A-A Talysarn Celts – Nefyn United were leading 4-0 when the game was abandoned at half time due to the weather
Waunfawr 1-2 Glantraeth
(Waunfawr: Jac Evans 9′ – Glantraeth: Andy Clarke 15′, Dylan Williams 20′)

Lucas Oil Anglesey League
Arriva Bangor 7-0 CPD Y Fali
(Arriva Bangor: Scott Hughes 4, Elliot Patterson, Danny Connelly, Kieran Davies)
Bodorgan 2-6 Pentraeth Reserves
(Bodorgan: Luke Gardener, Callum Andrews – Pentraeth: Lewis Owen 2, Matt Williams 2, Will Jones, OG)
Bryngwran Bulls 3-2 Caergybi
(Brygwran: Arwyn Williams, Anton Williams, Craig Moore – Caergybi: Dave Webb, OG)
Cemaes Bay 1-5 Holyhead Hotspur Reserves
(Cemaes Bay: Ryan Rowlands – Holyhead Hotspur: Ben Hamilton 2, Owain Roberts, Deian Parry, Martin McClymont)
Llanfairpwll 1-1 Cefni FC
(Llanfairpwll: Shaun Morris – Cefni: Marc Parry)

RUGBY UNION

WRU Division One North
Bala 27-5 Dinbych
Bro Ffestiniog 0-10 Bethesda
Llangefni 19-15 Caernarfon
WRU Division Two North
Colwyn Bay 12-15 Dolgellau
WRU Division Three North
Machynlleth 63-0 Benllech
Pwllheli 2nds 62-0 Mold 2nds

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eich Gorsaf, Eich Llais
Your Station, Your Voice