Local sports results: 21.09.2018 – 22.09.2018

FOOTBALL

JD Welsh Premier League
Caernarfon Town 3-0 Llanelli Town
(Caernarfon: Danny Brookwell 58′, Jamie Breese 69′, Cai Jones 86′)

Huws Gray Alliance
Gresford Athletic 0-3 Bangor City
(Bangor: Sam Barnes 2′, Steven Hewitt 41′, Robbie Parry 63′)
Penrhyncoch P-P Holyhead Hotspur
Porthmadog 1-2 Airbus Broughton
(Porthmadog: Dale Davies 59′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Barmouth & Dyffryn 0-1 Llandudno Albion
Greenfield 1-1 Bodedern Athletic
(Bodedern: James Burgess 58′)
Llangefni Town 8-0 Llandudno Junction
(Llangefni: Iwan Jones 6’/60′, Kev Lloyd 19′, Jack Williams 25′, Andy Sinclair 43′, Matthew Jones 59’/63′, Alan Mark Owen 84′)
Llanrug United 3-1 Penrhyndeudraeth
(Llanrug: Aaron Hughes 3’/50′, Dylan Owen 28′ penalty – Penrhyndeudraeth: Meilir Williams 15′)
Mynydd Llandegai 4-3 Llandyrnog United
(Mynydd Llandegai: Jamie Whitmore 49’/67’/71′, Andy Barker 75′)
Nantlle Vale 2-2 Prestatyn Sports
(Nantlle Vale: Rob Daniels 10’/75′)
St Asaph City 2-0 Llanberis
Division Two
Blaenau Ffestiniog 2-1 Llannerchymedd
(Blaenau Ffestiniog: Tom Hughes 39’/Keiron Ellis 86′ – Llannerchyymedd: Rob Jones 49′)
Glan Conwy 10-2 Amlwch Town
(Amlwch: Martin Byast 34′, Shaun Griffiths 65′)
Pentraeth 2-1 Aberffraw
(Pentraeth: Ryan Wood 7′ penalty/89′ – Aberffraw: Nathan Moore 60′)
Pwllheli 2-3 Llannefydd
(Pwllheli: Marc Jones 12′, Carl Jones 37′)
Y Felinheli v Holyhead Town – match abandoned due to a player injury
Reserves Division
Llanberis 2-0 Penmaenmawr Phoenix
(Llanberis: Gareth Siddall 52′, Peter Mansour 80′)
Llandyrnog United 10-0 Nantlle Vale
Pwllheli P-P Llanrug United

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Glantraeth P-P Nefyn United – due to a bereavement
Gwalchmai 5-1 Llanystumdwy
(Gwalchmai: Gethin Davies 27′, Corey Sinnott 55’/85′, Mark Griffiths 78’/90′)
Llangoed and District 2-2 Talysarn Celts
(Llangoed: Wayne Thomas 25′, Mitchell Jones 78′ – Talysarn Celts: Tomos Usher 2′ penalty, Celt Owen 43′)
Mynydd Tigers 5-0 Bontnewydd
(Mynydd Tigers: Ian Burgess 22′, Kieran Bullock 78’/84′, Herbie Hoffsteed 80′, Chester Lloyd 88′)
Waunfawr 0-4 Bro Goronwy
(Bro Goronwy: Daniel Jones 20′, Sam Regan 34′, Jac Thomas 64’/68′)

Lucas Oil Anglesey League
CPD Y Valley 3-7 Bryngwran Bulls
(Valley: Barry Haigh, Paul Williams, Andrew Bailey – Bryngwran: Anton Williams, Matthew Roberts, Craig Moore 2, Matthew Reynolds, Iolo Jones, Dan Marley)
Cefni FC 2-1 Pentraeth Reserves
(Cefni: Lee Lewis, Paul Jones – Pentraeth: Gwynfor Owen)

Rawson Digital Lucas Oil Cup first round
Caergybi 12-1 Bodorgan Juniors
(Caergybi: James Ryan 5, Justin Williams 2, Glenn North, Dave Webb 2, Luke McKitrick, Mike Owen – Bodorgan: Paul Owen)
Llandegfan 2-14 Arriva Bangor
(Arriva: Scott Hughes 6, Luke Lloyd 3, Matty Jones 3, Mark Williams, Danny Camilleri, Kurt Harris 2)
Llanfairpwll 4-5 Cemaes Bay (after extra time)
Llanfairpwll: Sion Morris, Matthew Barley 2, Danny Ross – Cemaes Bay: Ryan Rowlands 3, Liam Rodriguez, Dafydd Jones

RUGBY UNION

Principality Premiership
Pontypridd 18-32 RGC

Division One North
Mold 18-18 Bala
Llandudno 37-5 Bethesda
Bro Ffestiniog 12-25 Ruthin
Llangefni 26-31 Nant Conwy
Pwllheli 59-17 Dinbych
Division Two North
Bangor 5-14 COBRA
Dolgellau 11-7 Teirw Nant
Division Three North
Pwllheli 2nds 52-5 Benllech
Holyhead 22-22 Flint
Llangefni 2nds 68-0 Mold 2nds

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eich Gorsaf, Eich Llais
Your Station, Your Voice