Local sports results: 09.09.2018

FOOTBALL

Huws Gray Alliance
Airbus Broughton 3-2 Bangor City
(Bangor: Lee Owens, Marc Williams)
Buckley Town 2-1 Porthmadog
(Porthmadog: Dan Dascalu 70′)
Holyhead Hotspur 2-1 Prestatyn Town
(Holyhead Hotspur: Harry Galeotti 1′, Jamie McDaid 13′)

Lock Stock Welsh Alliance
Division One
Bodedern Athletic 0-1 Llandudno Albion
Llandyrnog United 1-1 Nantlle Vale
(Nantlle Vale: Aaron Griffiths 77′)
Llangefni Town 4-1 Greenfield
(Llangefni: Matthew Jones 29′, Jack Williams 78′, Iwan Jones 83′, Kev Lloyd 90’+3)
Mynydd Llandegai 1-1 Barmouth & Dyffryn United
(Barmouth: Geth Evans 39′)
Penrhyndeudraeth 3-1 St Asaph City
(Penrhyndeudraeth: Richard Jones, Tomos Smith, Jack Jones)
Prestatyn Sports 2-1 Llanrug United
(Llanrug: Aaron Hughes 33′)
Division Two
Aberffraw 6-3 Llannerchymedd
(Aberffraw: Richard Owen Roberts 2, Nathan Moore 2, Connor Rees, Gary Bolton – Llannerchymedd: Rob Jones 2′, Chris Byast)
Gaerwen 4-5 Pwllheli
(Gaerwen: Connor Gordon 2, Chris Bennett, Joe Vousden – Pwllheli: Carl Jones 2, Jake Jones, Tomos Llewelyn, Ben Ogilvy)
Kinmel Bay 2-1 Amlwch Town
(Amlwch: Martin Byast 25′)
Llannefydd 4-0 Blaenau Ffestiniog
Meliden 6-2 Holyhead Town
(Holyhead Town: Gary Jo Owen, Asa Thomas)
Pentraeth 1-1 Glan Conwy
Reserves Division
Llanrug United 3-3 Llanrwst United
Nantlle Vale P-P Llanberis
Pwllheli 2-2 Llangefni Town
(Pwllheli: Darren Thomas 2 – Llangefni: Aaron Rickards, Nathan Hughes)

Cartrefi Cymunedol Gwynedd League
Bontnewydd 1-6 Glantraeth
(Glantraeth: Tom Hadley 2, Andy Clark 2, Benjamin Roberts, Dion Williams)
Llanystumdwy 1-6 Llangoed and District
Menai Bridge Tigers 4-1 Talysarn Celts
(Menai Bridge: Dean Redmond 3, Sion Hogan)
Mynydd Tigers 0-7 Nefyn United
Waunfawr 2-6 Gwalchmai
(Waunfawr: Ioan Gwynedd, Adam Lloyd)

Lucas Oil Anglesey League
Bodorgan Juniors 4-1 Llandegfan
(Bodorgan: Nathan Evans, Luke Alloway 2, Luke Gardiner – Llandegfan: Cerwyn Griffiths)
Caergybi 6-4 Bryngwran Bulls
(Caergybi: James Ryan 3, Justin Williams, Liam Williams, Dave Webb – Bryngwran: Craig Moore, Dan Williams, Matty Roberts, Matt Reynolds)
Cemaes Bay 3-1 Arriva Bangor
(Cemaes Bay: Chris Hughes, Liam Rodriguez, Liam Dhillon – Arriva Bangor: Liam Roberts)
CPD Y Valley 2-2 Pentraeth 2il Dîm
(CPD Y Valley: Mike Williams, Barry Hague – Pentraeth: Gwynfor Owen 2)
Llanfairpwll 1-4 Holyhead Hotspur Reserves
(Llanfairpwll: Shaun Morris cic smotyn – Holyhead Hotspur: Cassy Greg 2, Martin McClamont 2)

RUGBY UNION

Principality Premiership
Swansea 26-34 RGC

WRU Division One North
Bala 14-35 Nant Conwy
Bro Ffestiniog P-P Dinbych
Llangefni 21-26 Bethesda
Pwllheli 43-14 Caernarfon
Division Two North
Teirw Nant 17-10 Bangor
Division Three North
Caergybi 86-0 Benllech
Machynlleth 9-12 Pwllheli 2nds
Menai Bridge 8-8 Llangefni 2nds

CRICKET

North Wales Cricket League
Premier Division
All matches cancelled
Division One
Bethesda: 115-4 (20 overs)
Mochdre: 115-5 (20 overs)
Match tied

Dolgellau: 86 all out (18.5 overs) – top scorer: Jaco Oosthuizen (20), wickets: Sam Williams (3-23)
Pontblyddyn: 89-5 (17.2 overs)
Pontblyddyn won by 5 wickets

2nd XIs Premier Division
Menai Bridge v Pontblyddyn cancelled
2nd XIs West Division
All matches cancelled

BOWLS

North Wales Coast League – final week
Division A
Min Y Don 5-5 Bangor City (187-164)
(Llanrwst A are champions
Division B
Caernarfon 7-3 Conwy B (200-112)
Rhos Park B 7-3 Bethesda (177-143)
Fron Park are champions
Division C
Beaumaris B 9-1 Bala (202-128)
Beaumaris B are champions
Division D
Copperfields are champions

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eich Ynys, Eich Llais
Your Island, Your Voice